بهترین و زیباترین کمپ ترک گناه

برچسپ ها: قرآن ، رمضون ، فرصت ، ماه مبارک

Print Friendly and PDF

ماه بهارقرآن، ضیافت الهی، ماه مائده های آسمانی و رحمت الهی فرا رسیده است،  ماه شریف و مبارک رمضان ماه وزیدن نفحات رحمانی، ایام باز شدن درهای لطف و کرم خداوندی، بار دیگر  روی خوش خود را به بندگان نشان داده است.

 

ترک گناه در رمضان

 

شناخت و معرفت ماه خدا

قبل از هر چیز لازم است  روزه داران جایگاه و اهمیت این ماه را قدر بداند؛ چرا که  شناخت ماه رمضان نقش تعیین کننده ای در بر خورد و استفاده بهتر از آن بر جای می گذارد، تا روزه دار نگاه خود را نسبت به این ماه تغییر و اصلاح ننماید، چه بسا برخورد او با این ماه همچون ماههای دیگر باشد. چه بسیار افرادی که به خاطر عدم شناخت و ارزش این ماه حتی از آن گریزان هستند، و خود را از برکات فراوان آن محروم می سازند.

از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) نقل شده است که فرمودند«اگر بدانید آنچه شما در ماه رمضان دارید براى خدا بیشتر شكر می كردید. شب اول- خدا همه گناهان امتم را از عیان و نهان بیامرزد».[4] 

در اهمیت این شناخت و معرفت سید ساجدین امام سجاد(علیه السلام) در هنگام حلول ماه مبارک رمضان از خدا این چنین مسألت می نماید: « اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَلْهِمْنَا مَعْرِفَةَ فَضْلِهِ وَ إِجْلَالَ حُرْمَتِهِ، وَ التَّحَفُّظَ مِمَّا حَظَرْتَ فِیه ؛[1] بار خدایا، درود بفرست بر محمد و خاندانش و شناخت فضیلت این ماه و بزرگداشت حرمت آن و پرهیز از هر چه در این ماه ما را از آن منع كرده اى. به ما الهام كن ». 
در پرتو شناخت و معرفت است که اولیای الهی شب و روزهای آن را غنیمت می شمرند، و در هنگام حلول آن استقبال شایسته ای از آن به عمل می آورند، روایت زیبایی از انس بن مالک در منابع روایی نقل شده است که حالت زیبا و استقبال شگفت انگیز پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) را نسبت به این ماه مبارک نشان می دهد:« لَمَّا حَضَرَ شَهْرُ رَمَضَانَ قَالَ النَّبِیُّ ص سُبْحَانَ اللَّهِ مَا ذَا تَسْتَقْبِلُونَ وَ مَا ذَا یَسْتَقْبِلُكُمْ قَالَهَا ثَلَاثَ مَرَّات؛[2] هنگامی که ماه رمضان فرا می رسید پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) می فرمودند: منزه است خدا، بنگرید که به استقبال چه می روید و چه به شما روی می آورد و این جمله را سه بار تکرار می فرمودند ».

گنهکاران به گوش ... شب مغفرت آمده است

 

در روایتی از امام علی(علیه السلام) نقل شده است: «عَلَیْكُمْ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ بِكَثْرَةِ الِاسْتِغْفَارِ وَ الدُّعَاءِ، فَأَمَّا الدُّعَاءُ فَیُدْفَعُ بِهِ عَنْكُمُ الْبَلَاءُ وَ أَمَّا الِاسْتِغْفَارُ فَیَمْحَى ذُنُوبَكُم  ؛[6] بر شما باد به زیاد استغفار  كردن و زیاد دعا كردن در ماه مبارك رمضان؛ چرا كه دعا  از شما دفعِ بلا می  کند و با استغفار هم گناهانتان پاک می  شود».

در سایه شناخت و معرفت به ماه رمضان است، که خاصان درگاه الهی دوست می داشتند که تمام ماههای سال رمضان می بود، چرا که ایشان به ماهیت و ارزش این ماه واقف بودند. 
در روایتی ابن مسعود انصاری از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) نقل می کند: «لَوْ یَعْلَمُ الْعَبْدُ مَا فِی رَمَضَانَ لَوَدَّ أَنْ یَكُونَ رَمَضَانُ السَّنَة؛[3] اگر بنده، از آنچه که در این ماه رمضان قرار داده شده آگاهی داشت، با تمام وجود دست می داشت که همه ی سال ماه رمضان باشد». 
کسی که به نعمت شناخت و معرفت در این ماه دست یافته به خوبی قدر آن را می داند، به همین جهت قدردان و شاکر نعم بی کران الهی در این ماه می شود. از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) نقل شده است که فرمودند«اگر بدانید آنچه شما در ماه رمضان دارید براى خدا بیشتر شكر می كردید. شب اول- خدا همه گناهان امتم را از عیان و نهان بیامرزد».[4] 

تمرین و سرمشق های نو در ماه رمضان

ماه رمضان فرصت نیکی است که روزه داران مشتاق سر مشق و تمرین های جدی و جدیدی برای دست یابی به زندگی بهتر از سر گیرند، اگر در طول سال از اصلاح زندگی خود غافل بودیم، این ماه فرصت خوبی برای جبران کاستی و نواقص زندگی است.

1-تمرین همنشینی با آیات الهی:

 

پیغمبر اکرم(صلّی  الله  علیه  وآله  وسلّم) آمده است كه حضرت فرمودند: «یَقُولُ اللهُ تَبارَکَ وَ تَعالَی فِی کُلِّ لَیْلَ  ٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ ثَلاثَ مَرَّاتٍ؛[8] خداوند در هر شب از ماه رمضان سه مرتبه می  فرماید: «هَلْ مِنْ سَائِلٍ فَأعْطِیَهُ سُولَهُ؛ آیا درخواست کننده  ای هست که از من درخواست كند و درخواستش را بگیرد؟ بعد می  گوید: «هَلْ مِنْ تَائِبٍ فَأتُوبَ عَلَیْهِ هَلْ مِنْ مُسْتَغْفِرٍ فَأغْفِرَ لَهُ؛ آیا كسی هست كه توبه كند، تا من به او روی آورم؟ آیا كسی هست كه طلب مغفرت داشته باشد، تا من او را ببخشم؟

چه بسیار افرادی که به واسطه مشغله کاری و غرق شدن در امور دنیوی وقتی برای گوش دادن به کلام الهی را ندارند، ماه رمضان خدای متعال برای جلب نظر شنوندگان و قاریان کلام الهی اجر و مزد خاص عنایت کرده است. جای دارد که این عنایت الهی را پاس داریم و خانه و قلبهایمان را با  تلاوت قرآن نورانی کنیم. چنانکه پیامبر اعظم(صلی الله و علیه وآله) در این زمینه می فرماید:« نَوِّرُوا بُیُوتَكُمْ فَإِنَّ الْبَیْتَ إِذَا كَثُرَ فِیهِ تِلَاوَةُ الْقُرْآنِ كَثُرَ خَیْرُهُ وَ اتَّسَعَ أَهْلُهُ وَ أَضَاءَ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِی ءُ نُجُومُ السَّمَاءِ لِأَهْلِ الدُّنْیَا؛[5] با تلاوت قرآن  خانه هایتان را روشن کنید، زیرا هرگاه در خانه بسیار تلاوتِ قرآن شود، آن خانه برای اهل آسمان می درخشد همانگونه که ستارگان آسمان برای اهل زمین می درخشند».

2-تمرین محاسبه، بازگشت و توبه:

محاسبه های زندگی  مادی ما را از حساب زندگی معنوی غافل ساخته است. شب و روز ماه رمضان فرصت خوبی است برای تجدید نظر در اعمال و رفتارهایی که ما را از زیباترین امور زندگی غافل ساخته است، فرصت خوبی برای بازگشت از بدی ها و زشتی ها به سوی محاسن و مکارم اخلاقی. 
در روایتی از امام علی(علیه السلام) نقل شده است: «عَلَیْكُمْ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ بِكَثْرَةِ الِاسْتِغْفَارِ وَ الدُّعَاءِ، فَأَمَّا الدُّعَاءُ فَیُدْفَعُ بِهِ عَنْكُمُ الْبَلَاءُ وَ أَمَّا الِاسْتِغْفَارُ فَیَمْحَى ذُنُوبَكُم  ؛[6] بر شما باد به زیاد  استغفار كردن و زیاد دعا كردن در ماه مبارك رمضان؛ چرا كه دعا  از شما دفعِ بلا می  کند و با استغفار هم گناهانتان پاک می  شود».

3-تمرین تقوا و پرهیز کاری و ترک گناه:

بر اساس آموزه های قرآنی یکی از اهداف و فلسفه وجوب روزه   تقویت قوه تقوا و پرهیزکاری است، کما اینکه خدای متعال در این خصوص می فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَیْكُمُ الصِّیامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ؛[سوره بقرهف آیه183] اى كسانى كه ایمان آورده اید، روزه بر شما مقرر شده است، همان گونه كه بر كسانى كه پیش از شما [بودند] مقرر شده بود، باشد كه پرهیزگارى كنید». 
در روایتی امام علی(علیه السلام) از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) سوال فرمودند: «اى پیامبر خدا! برترینِ کارها در این ماه چیست؟ فرمود: «اى ابو الحسن! برترینِ کارها در این ماه، پرهیز از حرام هاى الهى است».[7]

4-تمرین غفلت زدایی و در خواست از خدا:

 

از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) نقل می کند: «لَوْ یَعْلَمُ الْعَبْدُ مَا فِی رَمَضَانَ لَوَدَّ أَنْ یَكُونَ رَمَضَانُ السَّنَة؛[3] اگر بنده، از آنچه که در این ماه رمضان قرار داده شده آگاهی داشت، با تمام وجود دست می داشت که همه ی سال ماه رمضان باشد».

بسیاری از ما برای اجابت خواسته  هایمان به هر کسی و چیزی متمسک می شویم الا خدا، شاید هم خدا آخرین کسی باشد که فکر می کنیم می تواند خواست ما را اجابت نماید؛ این در حالی است که تا خدا نخواهد، همه ی اسباب بی اثرند، ماه رمضان ماه تمرین در خواست از خداست چرا که او خود خواهان این چنین تقاضای است. 
در یک روایت دیگر از پیغمبر اکرم(صلّی  الله  علیه  وآله  وسلّم) آمده است كه حضرت فرمودند: «یَقُولُ اللهُ تَبارَکَ وَ تَعالَی فِی کُلِّ لَیْلَ  ٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ ثَلاثَ مَرَّاتٍ؛[8] خداوند در هر شب از ماه رمضان سه مرتبه می  فرماید: «هَلْ مِنْ سَائِلٍ فَأعْطِیَهُ سُولَهُ؛ آیا درخواست کننده  ای هست که از من درخواست كند و درخواستش را بگیرد؟ بعد می  گوید: «هَلْ مِنْ تَائِبٍ فَأتُوبَ عَلَیْهِ هَلْ مِنْ مُسْتَغْفِرٍ فَأغْفِرَ لَهُ؛ آیا كسی هست كه توبه كند، تا من به او روی آورم؟ آیا كسی هست كه طلب مغفرت داشته باشد، تا من او را ببخشم؟

سخن آخر:

ماه رمضان منظومه ای از  فرصت های طلایی  است که خدای متعال در اختیار مشتاقان عبودیت و بندگی قرار داده است،  شایسته است با غنیمت شمردن این ماه بهترین استفاده را از آن برد.

پی نوشت ها: 
[1]. الصحیفة السجادیة: ص188. 
[2]. بحار الأنوار: ج 93، ص347، ح13. 
[3]. مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج 7، ص424، ح8588.
[4]. الأمالی( للصدوق): ص48، ح2. 
[5]. الكافی: ج 2، ص610، ح1. 
[6]. من لا یحضره الفقیه: ج 2، ص108، ح1858.
[7]. عیون أخبار الرضا علیه السلام، ج 1، ص297. 

[8]. بحار الأنوار:  ج 93، ص338، ح7.

علی بیرانوند

اشتراک گذاری


مطالب مرتبط

خواندن قرآن چه فایده‌ای دارد؟

قرآن کریم نیز برای تعلیم و هدایت بشر نازل شده است. پس استفاده از آن مانند استفاده از هر ابزار دیگری، بستگی به قصد، نیت و چگونگی استفاده ی مصرف کننده دارد.قرآن کریم می‌تواند وسیله‌ای برای هدایت و هم چنین وسیله‌ای برای انحراف بیشتر باشد. چرا که فقط وسیله است و نه هدف. لذا اگر کسی خوب و درست استفاده کرد، هدایت می‌شود «هدیً للمتقین» و اگر کسی سوء استفاده کرد، با همین وسیله گمراه‌تر می‌گردد. چنان چه فرمود:«وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُۆْمِنینَ وَ لا یَزیدُ الظَّالِمینَ إِلاَّ خَساراً» (الإسراء - 82)

صبر و استقامت در قرآن

صبر، در لغت به معنای حبس، خودداری و شکیبایی در مقابل امور به کار می رود و در اصطلاح، نگاهداشت خویش از بی تابی، گلایه، شِکوه و شکایت است. در فرهنگ اسلامی و قرآنی، صبر عبارت است از خویشتن داری و کنترل خود نسبت به چیزی که شرع و عقل از آن بازمی دارد. البته برپایه اختلاف موارد، نام این حالت فرق می کند. برای مثال، اگر خویشتن داری در برابر مصیبت ها باشد، آن را صبر می گویند که ضد آن جَزَع است؛ اگر در جنگ باشد، شجاعت نامیده می شود که در مقابل آن جُبن است؛ اگر در پیش آمدها شکیبایی ضرورت یابد، آن را "سعه صدر" می

نتایج دنیایی استغفار در قرآن کریم چیست ؟

چرا از پیشگاه خدا تقاضای آمرزش گناهان خویش نمی کنید تا مشمول رحمت او واقع شوید؟

سلام درقرآن و روایات

سلام درلغت به معانی گوناگون آمده است یکی از این معانی تحیت است و یکی از اسماء الله نیز «سلام» است. زیرا سلام یعنی امنیت از هرگونه نقص، عیب و فنا و به معنای درود گفتن هم می باشد.

فاطمه(سلام الله علیها) با قرآن سخن می گوید!

دوران پس از رحلت پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) دورانی سخت برای خانواد ی ایشان بود. خلافتی که از ابتدای بعثت بارها و بارها مورد تأکید آن جناب قرار گرفته بود از صاحب اصلی اش غصب گردید و به دیگری سپرده شد.

چرا سوره یس قلب قرآن است؟

کمتر سوره ای در فضیلت، مانند سوره ی یاسین است. در فضیلتش همین بس که گفته اند: اِنّ لِکلِّ شیءٍ قلباً القرآنِ سورةُ یاسین: هر چیزی قلبی دارد و قلب قرآن سوره ی یاسین است.1

امیدبخش ترین آیه قرآن

به هنگامى كه خداوند تبارك و تعالى در روز قیامت رحمتش را بگستراند، گستردگى رحمت به صورتى است كه ابلیس در رحمت رحیمیّه حضرت حق به طمع می افتد.

ماه نزول قرآن

شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُديً لِلنَّاسِ وَ بَيِّناتٍ مِنَ ...

ادعیه ی قرآنی با گل واژه ربنا

خود قرآن نازل، در بردارنده ی قرآن صاعد است؛ یعنی خداوند متعال دعاهای زیادی را در خود قرآن به سوی ما نازل فرموده، تا دست بندگانش را بگیرد و آن ها را به سوی ملکوت خدا صعود دهد. بعضی از این دعاهای قرآنی با گل واژه ی «ربَّنا» آغاز می شوند.

عزیز شدن چه گونه

"قرآن در دنیای امروز می تواند فعّال ما یشاء باشد؛ می تواند کار بکند، می تواند پیش برود ... برکات قرآن برکات بی انتهایی است ... در قرآن و با قرآن عزّت هست، قدرت هست، پیشرفت هست..."

راه جذب افراد

وقتی پوست دست یا صورت شما خشک و خشن می شود چه می کنی؟ سمباده می کشی؟ سوهان می کشی؟ سنگ پا می کشی؟ نه! چرا؟ چون این ها همه زبر و خشک و خشن اند و نه تنها پوست را نرم و لطیف نمی کنند، بلکه آن را زخمی و خونین هم خواهند ساخت به همین خاطر شما با پماد یا کرم که خود نرم و لطیف است با آن رفتار می کنید و پوست نیز نرمی و لطافت و طراوت خود را باز می یاید.

گره روی گره دیگران نیندازید!

خدمت به خلق خدا، در فرهنگ تعالیم قرآن و عترت، ارزش و ثواب فراوانی دارد. حتّی در روایات، دستگیری از دیگران و گره گشودن از مردم، نسبت به برخی اعمال عبادی نظیر حج یا عمره مستحب، از ثواب والاتری برخوردار است.

ویژگی های رسول اکرم صلی الله علیه و آله از دیدگاه قرآن

وجود رسول اکرم صلی الله علیه و آله سرشار از فضیلت های انسانی و صفت های پسندیده و سیر و سلوکی پایدار بود که از بزرگی، اصالت و خوی ناب وی را حکایت می کرد.

قرآن را نه قرائت که تلاوت کنیم !

کسی که رحل قرآن را پیش رو گذاشته و قرآن را بر آن نهاده و تنها به مرور و خواندن واژه ها بسنده می کند، همچون کسی است که بشقابی از پوست های سیب سرخ پیش رو دارد و مصرف می کند!

زینتی که در نوروز به آن توجه خاص می شود

درباره نحوه پوشش و لباس انسان در آیات مختلفی از قرآن مطالبی ذکر شده است. برخی از این آیات را بیان نموده و درباره آنها توضیحاتی ارائه می کنیم: "قُلْ مَنْ حَرَّمَ زینَةَ اللَّهِ الَّتی‏ أَخْرَجَ لِعِبادِه‏..." (بگو چه کسی زینت های خدا را که برای مردم خارج کرد، حرام کرد؟...)

راه جذب افراد از نگاه قرآن

وقتی پوست دست یا صورت شما خشک و خشن می شود چه می کنی؟ سمباده می کشی؟ سوهان می کشی؟ سنگ پا می کشی؟ نه! چرا؟ چون این ها همه زبر و خشک و خشن اند و نه تنها پوست را نرم و لطیف نمی کنند، بلکه آن را زخمی و خونین هم خواهند ساخت به همین خاطر شما با پماد یا کرم که خود نرم و لطیف است با آن رفتار می کنید و پوست نیز نرمی و لطافت و طراوت خود را باز می یاید.

رمضان در فرهنگ مردم ایران

آغاز ماه شعبان، آغاز دگرگونی های قابل توجه است. بعد از نیمه شعبان و جشن های آن نوبت استقبال از ماه رمضان می شود. چیزی که سبب برتری این ماه نسبت به دیگر ماه هاى سال می شود، آیین ها و سنت هاى ویژه آن، روزه دارى و لطف بی نهایت خداوند در این ماه است.

فقط ده روز فرصت دارید

اهمیت دهه اول ذی الحجة و اعمال آن با توجه به کتاب المراقبات

فرصت طلائی آشتی

عرفه طلوع خورشید آشنایی در آسمان ذی حجه است و عرفات محراب ترنم عارفانه های بندگی و عاشقانه های دلدادگی است.